23 Ocak 2014 Perşembe

Sarah Jio - Mart Menekşeleri || Kitap Yorumu

Orijinal Adı: Violets of March
Kitabın Adı: Mart Menekşeleri
Yazar: Sarah Jio
Çevirmen: Nihan Giray
Sayfa Sayısı: 336
Basım Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir...
Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez.
Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adasında geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder.
Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikâyesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir...
Umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği büyüleyici bir roman… İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap Ödülüne layık görülen Sarah Jio, insan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor. 

Sarah Jio okumaya son kitabı Böğürtlen Kışı ile başladım. Sondan başa gitmek absürt olsa da Böğürtlen Kışı biter bitmez en kısa zamanda diğer kitaplarını okumak istedim. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok iyidi. 
Kitap ana karakter Emily ve onun aile sırrı etrafında dönüyor. Ancak bu sırrın kapıları büyük bir aşka açılıyor. 
Emily zamanında yazdığı kitap çok satanlar arasına girmesine rağmen üreticiliği durmuş bir yazardır. Bununla beraber Emily'nin eşi Joel onu başka bir kadın için terkeder. Emily tüm bu yaşananlardan uzaklaşmak için çocukluğunun yaz tatillerini geçirdiği yengesinin evine, Bainbridge adasına gider. 
Emily yengesinin evinde kaldığı odada eski bir günlük bulur ve olay bundan sonra başlıyor. Emily günlüğü okudukça Ester ve Eliot aşkına an be an tanıklık ediyor. Ancak bu hikayenin gerçek olup olmadığından bir türlü emin olmamakla beraber bir yandan da araştırmaya başlar. Ve bu araştırma büyük bir sırrın kapılarını aralayacaktır. 
Mart Menekşeleri de Böğürtlen Kışı gibi süprizlerle dolu bir kitap kesinlikle tavsiye ederim okumanızı.

Altı Çizili Cümleler:
1. Eğer yaz mevsiminin bir tadı olsaydı, bu kesinlikle pembe çiklet tadında olurdu.
2. Sonsuza kadar bir kişi sevilemez miydi? Kimse verdiği sözü sonsuza dek tutamaz mıydı?
3. İnsanlar göründükleri gibi değillerdir.
4. Büyük aşklar zamana, kalp ağrısına ve mesafelere meydan okur. Her şey kaybedilmiş gibi görünse de gerçek aşklar yaşamaya devam eder.
5. Aşk, zorla tomurcuk vermesini istediğin bir sera çiçeği değildi. Aşk, yol kenarında beklenmedik şekilde açan bir çiçekti.

2 yorum:

 1. Ben çok severek okudum bu kitabı. Yazarımızın yeni kitapları da var elimde onlarıda merak ediyorum bakalım umuyorum ki onlarda en az bunun kadar güzeldirler.
  İyi okumalar, mutluhaftasonları dilerim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın ilk bu kitabını okusaydım çok çok beğenirdim ama ilk olarak son kitabı Böğürtlen Kışı'nı okudum o yüzden bu biraz onun yanında hafif kaldı.
   Tavsiye ederim kısa zamanda okumalısın bence! :)

   Sil

Yorum için teşekkürler..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...