21 Temmuz 2013 Pazar

Albert Camus - Tersi ve Yüzü || Kitap Yorumu

Orjinal Adı :  L'Envers et L'Endroit 
Tükrçe Adı: Tersi ve Yüzü 
Yazar: Albert Camus
Çevirmen: Tahsin Yücel
Sayfa Sayısı: 80
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe

Yayınevi: Can Yayınları

Arka Kapak:

"Brice Parain, sık sık, yazdıklarımın en iyisini bu küçük kitabın içerdiğini ileri sürer... Hayır, aldanıyor, çünkü deha bir yana bırakılırsa, insan yirmi iki yaşında yazı yazmasını pek bilemez. Ama Parainin söylemek istediğini anlıyorum.Bu acemice sayfalarda, sonradan yazdıklarımdakilerden daha çok gerçek aşk bulunduğunu söylemek istiyor, haksız da değil... Bu sayfaların yazıldığı zamandan beri, yaşlandım, çok şeyler görüp geçirdim. Sınırlarımı, sonra hemen hemen bütün zayıflıklarımı tanıyarak kendi hakkımda bilgi edindim... Herkes gibi ben de düşlerim bazı bazı. Ama iki sakin melek onun eşiğinden hiçbir zaman geçirmediler beni; biri dostum yüzünü gösterir, öbürü düşmanın suratını. Evet, bütün bunları biliyorum, aşkın neye patladığını da öğrendim ya da aşağı yukarı. Ama yaşamın kendisi hakkında, "Tersi ve Yüzü"nde acemice söylenenden daha fazlasını bilmiyorum."


Değerlendirmem:

Kitap yazarın 20'li yaşlarda yazdığı denemelerden oluşuyor. Ama o yaşlarda dahi nasıl büyük bir yazar olacağının ıspatı gibi.  Kitap bittiğin de bunları 2o'li yaşlarda toy bir gencin yazıdğına inanamayacaksınız.
Zaten kısa bir kitap olduğu için içeriğinden bahsetmek istemiyorum. Ama içinizde bir yerlere dokunacağından eminim.
Bu arada Tersi ve Yüzü benim okuduğum 2. Camus kitabı ve  kendime durup soruyorum neden bu kadar geç kaldın diye?
Kesinlikle herkesin okuması gereken yazarlardan.
Tersi ve Yüzü ile birlikte Okuma Şenliği kapsamındaki ilk kitabımı da bitirmiş bulunuyorum (:

Puanım:5/4


Altı Çizili Cümleler:  • - .. yarın herşey değişecek, yarın. Birdenbire anlar ki yarın da böyle olacaktır, öbür gün de , tüm öteki günler de. Ve bu çaresiz buluş ezer onu. İşte böyle düşünce öldürür insanı. Bunlara katlanamadıgı için öldürür insan kendini ya da , gençse, tümceler kurar.
  • -Böyle işte, dünyanın derin anlamını duyar gibi olduğum her seferde, onun bu basitliği şaşırttı beni. 
  • - Karşılaşılan her varlık, bu sokağın her kokusu, her şey, her şey sonsuzca sevmeye bir bahane benim için.. - artık yalnız olmasını bilmeyen kişi için bir o kadar dayanak.
  • - Yaşam umutsuzluğu yoksa yaşama aşkı da yoktur. 
Çok uygun bir fiyata burdan satın alabilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum için teşekkürler..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...